Család – és Gyermekjóléti Alapellátások Igazgatósága
Szakmai igazgatóhelyettes: Deákné Benke Judit
Címe: 3530 Miskolc, Arany János u. 37.
Telefonszám: 46/ 562-276
E-mail: benke.judit@meszegyi.hu
1. Szervezeti egység feladatai
Miskolc városában (és a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatával ellátási szerződést kötött 13 kistelepülésen, valamint a miskolci járás településein) élő egyének és családok részére szociális, családi és lelki problémáik megoldásához segítség nyújtása. Munkánk keretében információt szolgáltatunk, segítséget nyújtunk hivatalos ügyek intézéséhez, tanácsot adunk, és nem utolsó sorban együtt gondolkodunk a hozzánk fordulókkal.
2. Szervezeti egység célja
A család– és gyermekjóléti szolgáltatás keretében célunk a szociális és/vagy mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek, családok számára az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése céljából nyújtott szolgáltatás biztosítása.
Célunk továbbá a gyermekek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődésének, jólétének, a családban történő nevelésének elősegítése, a veszélyeztetettség megelőzése, a kialakult veszélyeztetettség megszüntetése, valamint a gyermekek családjából történő kiemelésének a megelőzése.
A szolgáltatások előzetes egyeztetés alapján, ingyenesen vehetőek igénybe
3. Szervezeti egységek telephelyei, elérhetőségeik, szolgáltatásaik
3.1 Család és Gyermekjóléti Szolgálat
Intézményünk a Miskolc Város közigazgatási területén valamint települési feladatellátás keretében 13 településen látja el a család- és gyermekjóléti szolgáltatás feladatait. Miskolc városának 5 különböző pontján Területi Szolgáltatási Központokon (továbbiakban: TSZK) keresztül biztosítja szolgáltatásait.
Családsegítés: A családsegítés szociális alapszolgáltatási forma, amely személyes gondoskodást nyújtó ellátás a működési területén élő teljes lakosság, illetve a szociálisan rászorultak részére.
Célja: A működési területén élő szociális és mentálhigiénés problémák illetve egyéb krízis helyzet miatt segítségre szoruló személyek, családok vonatkozásában az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése.
Feladata: A családok segítése érdekében veszélyeztetettséget és krízishelyzetet észlelő jelzőrendszer működik. A jegyző, a járási hivatal, továbbá a szociális, egészségügyi szolgáltató, intézmény, valamint a pártfogói felügyelői és a jogi segítségnyújtói szolgálat jelzi, az egyesületek, az alapítványok, a vallási közösségek és a magánszemélyek jelezhetik a családsegítést nyújtó szolgáltatónak, intézménynek, ha segítségre szoruló családról, személyről szereznek tudomást.
A kapott jelzés alapján a családsegítést nyújtó szolgáltató, intézmény feltérképezi az ellátási területen élő szociális és mentálhigiénés problémákkal küzdő családok, személyek körét, és személyesen felkeresve tájékoztatja őket a családsegítés céljáról, tartalmáról.
A családsegítés keretében biztosítjuk:
- a szociális, életvezetési és mentálhigiénés tanácsadást,
- az anyagi nehézséggel küzdők számára a pénzbeli, természetbeni ellátásokhoz, továbbá a szociális szolgáltatásokhoz való hozzájutás megszervezését,
- a családgondozást, így a családban jelentkező működési zavarok, illetve konfliktusok megoldásának elősegítését,
- a közösségfejlesztő programok szervezését, valamint egyéni és csoportos készségfejlesztést,
- a tartós munkanélküliek, a fiatal munkanélküliek, az adósságterhekkel és lakhatási problémákkal küzdők, a fogyatékossággal élők, a krónikus betegek, a szenvedélybetegek, a pszichiátriai betegek, a kábítószer-problémával küzdők, illetve egyéb szociálisan rászorult személyek és családtagjaik részére tanácsadás nyújtását,
- a kríziskezelést, valamint a nehéz helyzetben élő családokat segítő szolgáltatásokat.
- A Szolgálat a szociális munka eszközeivel és módszereivel hozzájárul az egyének, családok, csoportok és közösségek jólétéhez, fejlődéséhez és szociális környezetükhöz való alkalmazkodáshoz.
A működési területén élő egyének, családok, csoportok, helyi közösségek részére nyújtandó szolgáltatás:
- általános szociális és mentálhigiénés ellátás
- szociális vagy mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet vagy ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, feltárása és kezelése
- krízishelyzet megszüntetése
- életvezetési képesség megőrzése
- a szociális biztonság megteremtéséhez kapcsolódó ellátásokat, szolgáltatásokat igénylők megfelelő szintű tájékoztatása, az ellátások hozzáférhetőségével és az igénybevételükre vonatkozó szabályokkal kapcsolatban.
Felderítés: Figyelemmel kíséri a működési területén lévő teljes lakosságot, vagy specifikusan egyes csoportokra fókuszál (életkor, egészségi állapot, jövedelem, lakásviszonyok, családnagyság, stb. szerint). Megfelelő szakmai háttér biztosítása esetén a feltárt egyéni, családi, csoportos és közösségi szükségleteket elemzi, csoportosítja, kielégítésük módjára javaslatot tesz.
Családgondozás: A családgondozás a családsegítő és a családsegítést igénybevevő között létrejött olyan kapcsolati forma, mely a szociális munka módszereinek és eszközeinek segítségével a család (egyén, közösség) belső viszonyainak erősítését, rendezését, a külső környezettel való hatékony együttműködését segíti elő. A gondozási folyamat része a szolgáltatást igénybevevő fogadása az intézményben, a családlátogatás a kliens személyes környezetében és az érintett hatóságokkal, intézményekkel való kapcsolattartás.
Tanácsadás:
- Segítségnyújtás a családon belüli, azaz a családtagok közti kapcsolatban felmerülő problémák megoldásában tanácsadás útján (pl. házas- ill. élettársi konfliktusok, gyermek-szülő konfliktusok, testvérek közti, valamint rokonok közti konfliktusok).
- Egyedülálló személyek mentálhigiénés problémáinak kezelése.
- Egyének és külső (intézményi) környezet pl. munkahellyel kapcsolatos mentálhigiénés tanácsadás (főnök-beosztott viszony, munkatársi, szomszédi kapcsolatok).
- Adósságterhekkel és lakhatási gondokkal küszködők, fogyatékossággal élők, a krónikus betegek, a szenvedélybetegek, a pszichiátriai betegek, egyéb szociálisan rászoruló személyek és családtagjaik részére tanácsadás nyújtása.
- Segítséget nyújt, tanácsot ad szociális ügyintézéshez, kérelmek beadványok elkészítéséhez, más intézmények szolgáltatásaihoz való hozzájutáshoz.
- Gondoskodik a kompetenciájukba nem tartozó esetek szakintézményhez történő átirányításáról és a megfelelő fogadókészségről.
- Gazdasági tanácsadás (havi jövedelem beosztására).
Családokon belüli kapcsolaterősítést szolgáló szolgáltatások
- A család működési zavarait feltárja, és a család díszfunkciói megoldása érdekében feltérképezi az igénybe vehető szolgáltatásokat és a szükséges szakemberhez, intézményhez, illetve szolgáltatóhoz irányítja a problémák megszüntetése érdekében.
- Mediáció: klienseink részére mediációval történő konfliktus kezelés biztosítása.
- Közösségépítő programok (pl.: a szükségleteknek megfelelő már meglévő programok feltérképezése, közvetítése vagy tábor szervezése önállóan vagy együttműködve a társ szervekkel)
Egyéb szolgáltatások:
- lakossági tárgyi (pl. ruhanemű, cipő, játék, könyv, élelem, bútor stb.) felajánlások összegyűjtése, gyűjtési akciók szervezése,
- az adományok közvetítése a megfelelő célcsoporthoz,
- az önkormányzat, illetve az intézmény által pályázatok útján nyert természetbeli juttatások vagy különféle szervezetek részéről felajánlott segélycsomagok kiosztása rászorulók részére,
- humán jellegű civil kezdeményezések elősegítése, felkarolása,
- közösségfejlesztő, valamint egyéni és csoportos programok szervezése,
- fórumok szervezése, ahol az egyes közösségeket leginkább érintő kérdések megválaszolásához a témában jártas szakembereket hívunk,
- információnyújtás (albérlet, munkalehetőség, lakáscsere, stb.).
Anyagi segítségnyújtás: A rászoruló egyének és családok segélyezése szociálpolitikai feladat. Klienseinket segítjük abban, hogy a nekik járó támogatásokat és kedvezményeket megismerjék, és igénybe vehessék az arra illetékes szerveknél.
Gyermekjóléti szolgáltatás: Olyan, a gyermek érdekeit védő speciális személyes szociális szolgáltatás, amely a szociális munka módszereinek és eszközeinek felhasználásával szolgálja a gyermek testi és lelki egészségének, családban történő nevelkedésének elősegítését, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzését, a kialakult veszélyeztetettség megszűnését, illetve a családjából kiemelt gyermek visszahelyezését.
A gyermekjóléti szolgáltatás feladata a gyermek testi, lelki egészségének, családban történő nevelésének elősegítése érdekében:
- a gyermeki jogokról és a gyermek fejlődését biztosító támogatásokról való tájékoztatás, a támogatásokhoz való hozzájutás segítése,
- a családtervezési, a pszichológiai, a nevelési, az egészségügyi, a mentálhigiénés és a káros szenvedélyek megelőzését célzó tanácsadás vagy az ezekhez való hozzájutás megszervezése;
- a válsághelyzetben levő várandós anya támogatása, segítése, tanácsokkal való ellátása, valamint szociális szolgáltatásokhoz és gyermekjóléti alapellátásokhoz, különösen a családok átmeneti otthonában igénybe vehető ellátásokhoz történő hozzájutásának szervezése,
- a szabadidős programok szervezése,
- a hivatalos ügyek intézésének segítése.
A gyermekjóléti szolgáltatás feladata a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében:
- a veszélyeztetettséget észlelő és jelző rendszer működtetése, a nem állami szervek, valamint magánszemélyek részvételének elősegítése a megelőző rendszerben,
- a veszélyeztetettséget előidéző okok feltárása és ezek megoldására javaslat készítése,
- az 1997. évi XXXI. tv-ben meghatározott személyekkel és intézményekkel való együttműködés megszervezése, tevékenységük összehangolása,
- tájékoztatás az egészségügyi intézményekben működő inkubátorokról, illetve abba a gyermek örökbefogadáshoz való hozzájárulás szándékával történő elhelyezésének lehetőségéről,
A gyermekjóléti szolgáltatás feladata a kialakult veszélyeztetettség megszüntetése érdekében:
- a gyermekkel és családjával végzett szociális munkával (családgondozás) elősegíteni a gyermek problémájának rendezését, a családban jelentkező működési zavarok ellensúlyozását,
- a családi konfliktusok megoldásának elősegítése, különösen a válás, a gyermekelhelyezés, a kapcsolattartás esetében, kezdeményezni:
- egyéb gyermekjóléti alapellátások igénybevételét
- szociális alapszolgáltatások igénybevételét
- egészségügyi ellátások igénybevételét,
- pedagógiai szakszolgálatok igénybevételét.
Képzés: Terepintézményi feladatok ellátása szakképzett tereptanáraink által történik (szakképző intézmények, főiskolák, egyetemek hallgatóinak).
Család- és Gyermekjóléti Alapellátások Igazgatósága címjegyzék
Területi Szolgáltatási Központ neve | Területi Szolgáltatási Központ címe | Elérhetőségei | E-mail címe | Szakmai egység vezető |
Szakmai Igazgatóság: | ||||
3529 Miskolc, Szentgyörgy út 42-44. | 46/555-401 46/555-402 46/431-246 20/661-7149 | avasitszk@ meszegyi.hu | Balázsfalvi Ágnes TSZK vezető | |
Belvárosi TSzK | 3530 Miskolc, Szemere u. 5. | 46/560-204 70/935-4893 46/506-182 | belvarositszk@ | Riedlinger Viktória mb. TSZK vezető, Mucsi Edit TSZK vezető-helyettes |
Diósgyőr-Vasgyári TSzK | 3533 Miskolc, Jedlik Á. u. 3/a | 46/530-560 Fax: 46/781-546 70/935-4895 | diosgyorvasgyaritszk@ meszegyi.hu | Krank Andrea TSZK vezető Árvai Ildikó TSZK vezető-helyettes |
Fazola úti TSzK | 3534 Miskolc, Fazola H. u. 4. szám A. épület | 46/439-408 70/466-4547 | fazolatszk@ meszegyi.hu | Báthory Csongor TSZK vezető |
Települési | 20/661-71-34 | malyicsgyjsz@meszegyi.hu | Barkóczy Szilvia munkacsoport vezető | |
Család- és Gyermekjóléti Központ | 3532 Miskolc, Mátyás király u. 15. | 46/786-987 | csgyjkozpont@ meszegyi.hu | Bodnár-Szőllősi Györgyi központvezető |
Speciális Feladatok Munkacsoport | 3532 Miskolc, Mátyás király u. 15. | 46/786-987 | csgyjkozpont@ meszegyi.hu | Varga Csilla koordinátor |
Óvodai és iskolai szociális segítés munkacsoport | 3527 Miskolc, Selyemrét u. 36. | 20/661-7014 | ovodai.iskolai.segites@ meszegyi.hu | Szolnoki Beáta munkacsoport vezető Járcsics Réka munkacsoport vezető helyettes |
Családok Átmeneti Otthona | 3534 Miskolc, | 46/614-693 06/70-466-4552 | csao@meszegyi.hu | Fridel Andrea otthonvezető |
Gyermekek Átmeneti Otthona | 3533 Miskolc, | 46/360-434 | gyao@meszegyi.hu | Vajda Viktor otthonvezető |
3.1.1. Avasi Területi Szolgáltatási Központ
Vezető neve: Balázsfalvi Ágnes
Címe: 3529 Miskolc, Szentgyörgy út 42-44.
Telefonszám: 46/555-401; 46/555-402; 46/431-246; 20/661-7001; 20/661-7149
E-mail: avasitszk@meszegyi.hu
Nyitva tartás: hétfő: 12.00 – 16.00; kedd: zárva; szerda: 7.30 – 17.30; csütörtök: 7.30 – 16.00; péntek: 7.30 – 12.00
Általános tevékenységek mellett nyújtott szolgáltatások:
- Jogi tanácsadás – Tóth Judit jogász: hétfőnként (14.00 – 16.00)
- Felnőtt pszichológiai tanácsadás – előzetes időpont kérése szükséges
- Gyermek-pszichológiai tanácsadás – előzetes időpont kérése szükséges
- Kapcsolattartási ügyelet – péntek (12.00 – 18.00) és szombat (8.00 – 18.00) napokon vehető igénybe, bírósági vagy gyámhivatali határozattal
- Munkavállalási Tanácsadás – péntekenként (10.00 – 12.00)
- Patchwork Klub – szerda (10.00 – 12.00)
- Tanulószoba – szerdán (16.00 – 17.30) alsósok számára, önkéntes diákok segítségével
- Avasi Könyvcsere Pont – működése nyitvatartási időben folyamatos
- Nyitott Kapuk Játszóház – havi egy alkalommal szerdán (16.00 – 17.30)
- Fogyatékosságügyi tanácsadás – minden hónap első csütörtöki napja 10.00 – 12.00 óráig
3.1.2. Belvárosi Területi Szolgáltatási Központ
Vezető neve: Riedlinger Viktória mb. TSZK vezető, Mucsi Edit TSZK vezető-helyettes
Cím: 3530 Miskolc, Szemere u. 5.
Telefonszám: 46/560-204; 0670/935-4893; 0670/935-4883; 46/506-182; 0670/935-4894; 0670/935-4890
E-mail: belvarositszk@meszegyi.hu
Nyitva tartás: hétfő: 12.00 – 16.00; kedd: zárva; szerda: 7.30 – 17.30; csütörtök: 7.30 – 16.00; péntek:7.30 –12.00
Általános tevékenységek mellett nyújtott szolgáltatások:
- Jogi tanácsadás – Dr. Tóth Judit jogász: hétfő: 8.00 – 11.00, péntek: 8.00 – 11.00
- Felnőtt pszichológiai tanácsadás – Krank József pszichológus: csütörtök: 13.00 – 15.00
- Gyermek-pszichológiai tanácsadás – Balogh Beáta szakpszichológus: szerda: 14.00 – 18.00
- Kapcsolattartási ügyelet – péntek (12.00 – 18.00) és szombati (8.00 – 18.00) napokon vehetők igénybe
- Munkavállalási Tanácsadás – csütörtöki napon 10.00 – 12.00 óráig előzetes telefonon történő egyeztetés után
- Anonim Alkoholisták Gyűlése – hétfő (17.30 – 18.30)
- Fogyatékosságügyi tanácsadás – minden hónap első csütörtöki napja 10.00 – 12.00 óráig
3.1.3. Diósgyőr-Vasgyári Területi Szolgáltatási Központ
Vezető neve: Krank Andrea TSZK vezető, Árvai Ildikó TSZK vezető helyettes
Cím: 3533 Miskolc, Jedlik Á. u. 3/a.
Telefonszám: 46/530-560 Fax: 46/781-546; 70/935-4895; 70/459-2281;
E-mail: diosgyorvasgyaritszk@meszegyi.hu
Nyitva tartás: hétfő: 12.00 – 16.00; kedd: zárva; szerda: 7.30 – 17.30; csütörtök:7.30 – 16.00; péntek:7.30 – 12.00
Általános tevékenységek mellett nyújtott szolgáltatások:
- Jogi tanácsadás – Dr. Tóth Judit jogász: csütörtök: 8.00 – 10.00
- Felnőtt pszichológiai tanácsadás – Balogh Beáta pszichológus: kedd 12.00 – 16.00
- Gyermek pszichológiai tanácsadás – Balogh Beáta szakpszichológus: kedd 12.00 – 16.00
- Fogyatékosságügyi tanácsadás – minden hónap második szerdai napja 14.00 – 16.00
- Foglalkoztatási tanácsadás – Hajdú János minden héten szerdán 8.00 – 10.00
3.1.4. Fazola úti Területi Szolgáltatási Központ
Vezető neve: Báthory Csongor
Cím: 3534 Miskolc, Fazola H. u. 4.
Telefonszám: 46/439-408; 70/466-4547
E-mail: fazolatszk@meszegyi.hu
Nyitva tartás: hétfő: 12.00 – 16.00; kedd: zárva; szerda: 7.30 – 17.30; csütörtök: 7.30 – 16.00; péntek: 7.30 – 12.00
Általános tevékenységek mellett nyújtott szolgáltatások:
- Jogi tanácsadás – Dr. Tóth Judit jogász: csütörtök: 8.00 – 10.00 (Diósgyőr-Vasgyári TSZK-ban)
- Felnőtt pszichológiai tanácsadás – Balogh Beáta (Diósgyőr-Vasgyári TSZK-ban) – előjegyzés szükséges
- Gyermek pszichológiai tanácsadás – Balogh Beáta szakpszichológus – kedd: 15.30 – 17.00 (Diósgyőr-Vasgyári TSZK-ban)
- Bölcsődei szociális munka – Kiliáni Bölcsőde (minden második csütörtökön 14.00 – 16.00)
- Fogyatékosságügyi tanácsadás – minden hónap első keddi napja 9.30 – 11.30 óráig
3.1.5. Család – És Gyermekjóléti Szolgálat – Települési Feladatellátási Munkacsoport
Szervezeti egységvezető: Barkóczy Szilvia, 20/661-71-34, malyicsgyjsz@meszegyi.hu
Szolgáltatási hely | Cím | Telefon |
Sajóbábonyi szolgáltatási hely | 3792 Sajóbábony, Arany János út 5. | 70/382-8047 |
Sajókeresztúr – Sajóecseg - Sajósenye szolgáltatási hely | 3793 Sajóecseg, Thököly út 5. | 70/466-4556 |
Sajóhídvég-Berzék-Köröm szolgáltatási hely | 3576 Sajóhídvég, Rákóczi u. 37. | 70/466-4554 70/441-8557; |
Nyékládházai szolgáltatási hely | 3433 Nyékládháza, Kossuth u. 47. | 20/661-7132; 46/309-402 |
Harsányi szolgáltatási hely | 3555, Harsány, Hunyadi út 2. | 70/453-4388 |
Bükkszentkereszt – Répáshutai szolgáltatási hely | 3557 Bükkszentkereszt, Kossuth út 24. | 70/475-4121 |
Mályi szolgáltatási hely | 3434 Mályi, Széchenyi u.4 | 46/529-052, 20/661-7134 |
Ónodi szolgáltatási hely | 3551 Ónod, Rákóczi út 51. | 70/441-8556 |
Nyitva tartás: A helyben kifüggesztett ügyfélfogadási rend szerint
3.2. Családok Átmeneti Otthona
Vezető neve: Fridel Andrea otthonvezető
Cím: 3534 Miskolc, Kis tábornok utca 84. szám
Telefonszám: 70-466-4552, 46/614-693
E-mail: csao@meszegyi.hu
A Családok Átmeneti Otthonában nyújtott segítség célja, hogy az ideiglenesen lakhatási gondokkal küzdő családok számára lehetőséget biztosítson a család egységének megtartására, önálló életvitelük erősítésében vagy annak visszaállításában.
Igénybe vehető szolgáltatások:
- 40 fő átmeneti elhelyezésére van lehetőségünk, a családokat 2-3-4 ágyas szobákban tudjuk fogadni. Alapellátás keretein belül működő intézményünkbe 1 év időtartamra költözhetnek be a családok, mely a szakmai team döntése alapján fél évvel meghosszabbítható. Az ellátás igénybevétele önkéntes.
Szolgáltatásért fizetendő térítési díj:
- Étkezési és személyi térítési díj van, melynek összege az egy főre jutó jövedelem alapján változik.
Bekerülés feltétele:
- A szolgáltatást igénylő rendelkezzen érvényes miskolci lakcímkártyával.
Általános tevékenységek mellett nyújtott szolgáltatások:
- Pszichológiai tanácsadás előre egyeztetett időpontban
3.3. Gyermekek Átmeneti Otthona
Vezető neve: Vajda Viktor otthonvezető
Cím: 3533 Miskolc, Kabar u. 4 szám
Telefonszám: 46/360-434, 70/466-4551
E-mail: gyao@meszegyi.hu
Gyermekek Átmeneti Otthonában nyújtott segítség célja – szervesen kapcsolódva a gyermekvédelmi intézményrendszerbe – hogy speciális segítséget nyújtson a szociálisan, mentálisan teljesítőképességük határára sodródott szülőknek, gyermekeknek problémáik időben történő felismerésében, kezelésében. Az Átmeneti Otthon a gyermek átmeneti elhelyezésével, családi krízismenedzseléssel szerepet tud vállalni a családi integráció megőrzésében, a veszélyeztetett gyermek pályára állásában.
Igénybe vehető szolgáltatások:
- 3-18 év közötti gyermekek és fiatalok átmeneti időre szóló, teljes körű ellátása, gondozása
- A gyermekek aktuális személyiségállapotához igazodó felzárkóztatás, fejlesztés
Szolgáltatásért fizetendő térítési díj:
- Étkezési és személyi térítési díj van, melynek összege az egy főre jutó jövedelem alapján változik.
Bekerülés feltétele:
- A szolgáltatást igénylő rendelkezzen érvényes miskolci lakcímkártyával.
Általános tevékenységek mellett nyújtott szolgáltatások:
- Pszichológiai tanácsadás
3.4. Család- És Gyermekjóléti Központ
Vezető neve: Bodnár-Szőllősi Györgyi központvezető, Békésiné Galambos Noémi központvezető helyettes
Cím: 3530 Miskolc, Mátyás király u. 15.
Telefonszám: 46/786-987
E-mail: csgyjkozpont@meszegyi.hu
Nyitva tartás: hétfő: 12.00 – 16.00; kedd: zárva; szerda: 7.30 – 17.30; csütörtök: 7.30 – 16.00; péntek: 7.30 – 12.00
A család– és gyermekjóléti központ Miskolc és a miskolci járás területén a gyermek családban nevelkedésének elősegítése, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében a gyermekvédelmi gondoskodás keretében nyújt segítséget, valamint hatósági intézkedésekhez kapcsolódó, a gyermekek védelmére irányuló feladatokat lát el.
A család- és gyermekjóléti központ feladatait esetmenedzserek és tanácsadók révén látja el, együttműködik a területén működő család-és gyermekjóléti szolgálatokkal, jelzőrendszerei tagokkal és társintézményeivel.
A család- és gyermekjóléti központ a gyermekjóléti szolgálatok általános szolgáltatási feladatain túl a következő ellátásokat, szolgáltatásokat nyújtja a területén élő gyermekeknek, családoknak:
- A gyermekvédelmi gondoskodás keretébe tartozó hatósági intézkedésekhez kapcsolódó, a gyermekek védelmére irányuló tevékenységek:
- kezdeményezi a gyermek védelembe vételét vagy súlyosabb fokú veszélyeztetettség esetén a gyermek ideiglenes hatályú elhelyezését, nevelésbe vételét,
- javaslatot készít a veszélyeztetettség mértékének megfelelően a gyermek védelembe vételére, illetve a családi pótlék természetbeni formában történő nyújtására, a gyermek tankötelezettsége teljesítésének előmozdítására, a gyermek családjából történő kiemelésére, a leendő gondozási helyére vagy annak megváltoztatására, valamint a gyermek megelőző pártfogásának mellőzésére, elrendelésére, fenntartására és megszüntetésére,
- együttműködik a pártfogó felügyelői szolgálattal és a megelőző pártfogó felügyelővel a bűnismétlés megelőzése érdekében, ha a gyámhatóság elrendelte a gyermek megelőző pártfogását,
- a családjából kiemelt gyermek visszahelyezése érdekében szociális segítőmunkát koordinál és végez a család gyermeknevelési körülményeinek megteremtéséhez, javításához, a szülő és a gyermek közötti kapcsolat helyreállításához,
- utógondozást végez a gyermek családjába történő visszailleszkedéséhez,
- védelembe vett gyermek esetében elkészíti a gondozási-nevelési tervet, szociális segítőmunkát koordinál és végez, illetve a gyámhatóság megkeresésére a családi pótlék természetbeni formában történő nyújtásához kapcsolódó pénzfelhasználási tervet (a továbbiakban: pénzfelhasználási terv) készít;
- Szakmai támogatást nyújt az ellátási területén működő gyermekjóléti szolgálatok számára
- Szociális diagnózist készít
- Fogyatékosságügyi tanácsadást végez (A szolgáltatás tartalmának a leírása az Ellátások/Fogyatékos személyek ellátása/Fogyatékosságügyi tanácsadás résznél található.)
A Család- és gyermekjóléti Központ alapfeladatain túl speciális és egyéb, a jogszabályban hozzárendelt feladatokat is ellát, melyet külön munkacsoportokon keresztül biztosít:
Speciális feladatok munkacsoport:
- utcai és – ha a helyi viszonyok azt indokolják – lakótelepi szociális munkát,
- kapcsolattartási ügyeletet, ennek keretében közvetítői eljárást
- kórházi szociális munkát,
- gyermekvédelmi jelzőrendszeri készenléti szolgálatot,
- jogi tájékoztatásnyújtást és pszichológiai tanácsadást,
- családkonzultációt, családterápiát, családi döntéshozó konferenciát
- óvodai és iskola szociális segítést
- foglalkoztatási tanácsadást – 2 fő szakmai tanácsadón keresztül segítünk elhelyezkedni a munka világában (önéletrajz és motivációs levél megírása, pályaorientáció, kapcsolattartás) – új szolgáltatásunk
3.4.1. Speciális Feladatok Munkacsoport
Vezető neve: Varga Csilla koordinátor
Cím: 3529 Miskolc, Mátyás király u. 15.
Telefonszám: 46/786-987
E-mail: csgyjkozpont@meszegyi.hu
Nyitva tartás: hétfő: 12.00 – 16.00; kedd: zárva; szerda: 7.30 – 17.30; csütörtök: 7.30 – 16.00; péntek: 7.30 – 12.00
A gyermek családban nevelkedésének elősegítése, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében a gyermek igényeinek és szükségleteinek megfelelő önálló egyéni és csoportos speciális szolgáltatásokat, programokat nyújtunk. Ennek keretében a következő szolgáltatásokat biztosítjuk:
- Utcai és lakótelepi szociális munka: a szabadidejét az utcán töltő, kallódó, csellengő gyermek speciális segítése.
- Gyermekvédelmi jelzőrendszeri készenléti szolgáltatás: a család- és gyermekjóléti központ nyitvatartási idején túl felmerülő krízishelyzetekben történő azonnali segítség, tanácsadás vagy tájékoztatás nyújtása. A szolgáltatás elérhető a 06-70/466-4550-es telefonszámon. A készenléti ügyelet hétköznapokon 16.00-tól (szerdán 18.00-tól) másnap reggel 7.30-ig, hétvégén pedig péntek 12.00-től hétfő reggel 7.30-ig elérhető.
- Kórházi szociális munka: A szülészeti-nőgyógyászati osztályon a kórházi védőnővel együttműködve a szociális válsághelyzetben lévő anya és gyermekének segítése. A gyermekosztályon a gyermekelhanyagolás és bántalmazás észlelése, jelzés fogadása.
- Kapcsolattartási ügyelet: a gyermek és a kapcsolattartásra jogosult szülő vagy más kapcsolattartásra jogosult személy számára a találkozásra, együttlétre alkalmas lehetőség biztosítása.
- Családterápia: a már létrejött családi működési zavarokban történő segítésen túl, a zavarok, tünetek, betegségek következő generációra történő „átörökítésének” megelőzésében hasznos. Olyan hatékony pszichoterápiás módszer, mellyel a szakemberek a tüneteket hordozó egyénnel és annak családjával együttműködve megváltoztatják a család viselkedését, lehetőség szerint optimalizálják a családi rendszer működését.
- Jogi tájékoztatásnyújtás, pszichológiai tanácsadás: (előzetes időpont egyeztetés szükséges családsegítő vagy esetmenedzser munkatárs által)
- Korrepetálás: általános iskolás gyermekeknek (előzetes időpont egyeztetés szükséges)
3.4.2. Óvodai – és Iskolai Szociális Segítés Munkacsoport
Vezető neve: Szolnoki Beáta munkacsoport vezető, Járcsics Réka munkacsoport vezető helyettes
Cím: 3527 Miskolc, Selyemrét u. 36.
Telefonszám: 20/661-7014
E-mail: ovodai.iskolai.segites@meszegyi.hu
Nyitva tartás: hétfő: 7.30 – 16.00; kedd: 7.30 – 16.00; szerda: 7.30 – 17.30; csütörtök: 7.30 – 16.00; péntek: 7.30 – 12.00
Az Óvodai és Iskolai Szociális Segítés a Miskolc és a miskolci járás területén a nevelési és oktatási intézményeken belül nyújt segítséget az iskolához, óvodához köthető problémák megoldásában, gyermeknevelési kérdésekben, családon belül nehézségek megoldásában.
Az óvodai és iskolai szociális segítő szolgáltatás a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében a szociális segítő munka eszközeivel támogatást nyújt a köznevelési intézménybe járó gyermeknek, a gyermek családjának és a köznevelési intézmény pedagógusainak.
Az óvodai és iskolai szociális segítő egyéni, csoportos és közösségi szociális munkát végez, valamint gyermek- és ifjúságvédelmi feladatokat lát el. Ennek keretében segíti
- a gyermeket a korának megfelelő nevelésbe és oktatásba való beilleszkedéséhez, valamint tanulmányi kötelezettségei teljesítéséhez szükséges kompetenciái fejlesztésében,
- a gyermeket a tanulmányi előmeneteléhez, későbbi munkavállalásához kapcsolódó lehetőségei kibontakozásában,
- a gyermek tanulmányi kötelezettségeinek teljesítését akadályozó tényezők észlelését és feltárását,
- a gyermek családját a gyermek óvodai és iskolai életét érintő kérdésekben, valamint nevelési problémák esetén a gyermeket és a családot a közöttük lévő konfliktus feloldásában,
- prevenciós eszközök alkalmazásával a gyermek veszélyeztetettségének kiszűrését és
- a jelzőrendszer működését.